Něco málo o Punku

27. března 2011 v 17:49 |  Punk
Punk [pank] je hudební a životní styl. V angličtině slovo punk znamená "výtržník". Punk jako hnutí vznikal postupně v druhé polovině sedmdesátých let hlavně v Anglii. Punk nemá žádný jednotný ideový směr, nejrozšířenější postoje jsou odpor vůči nacismu, komunismu, rasové diskriminaci, politice, válčení, globalizaci, konvencím či komerci. Mnoho punkerů má blízko k anarchismu. Také se lze často setkat s tvrzením, že základem punku je provokace. Hnutí je obecně velmi tolerantní k měkkým drogám, hlavně marihuaně.

Hudebně se punk rock vrátil k počátkům rocku a rock 'n' rollu, tzn. k využívání jednoduché melodie zpravidla o několika akordech a k ostrému, často satirickému textu. Za první punkovou skupinu jsou považováni Ramones, kteří vznikli v roce 1974 v New Yorku. Největší rozmach punk zaznamenal po roce 1976 v Británii, kde v té době začali hrát např. Sex Pistols, The Clash nebo Adicts. O styl blízký punk rocku se již asi o deset let dříve pokoušeli např. Stooges, Velvet Underground, či Patti Smithová.
U nás se punk rock začíná objevovat až o tři roky později. První skupinou hrající covery zahraničních punkových skupin s českými texty byli v roce 1979 Extempore, hned vzápětí následovaní Energií G a Zikkuratem, který, stejně jako Extempore, nebyl čistě punkovou kapelou, ale kombinoval ho s dalšími stylu, dokonce i s jazz-rockem. Následovalo mnoho dalších skupin např.: S.P.S., Plexis, Visací zámek, F.P.B., Šanov 1, H.N.F., Zeměžluč, E!E, N.V.Ú., nebo slovenská Zóna A. Tyto skupiny to ovšem neměly vůbec jednoduché, protože punk za komunistického režimu patřil k zakázaným stylům.
Vetší rozmach punk rock zaznamenal až po roce 1989, vznikli např.: Totální nasazení, Punk Floid, Slobodná Európa, The Fialky nebo Malomocnost prázdnoty.
Na punkových koncertech se často tancuje chaotický tanec zvaný pogo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ^^Yuminka^^ ^^Yuminka^^ | Web | 27. března 2011 v 17:59 | Reagovat

Pěkný blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama